Na czym polega przetwórstwo tworzyw za pomocą metody wtryskowej?

Przetwórstwo tworzyw sztucznych obejmuje wytwarzanie całych produktów, czy też detali z polimerów syntetycznych lub naturalnych z dodatkami modyfikującymi — przy wykorzystaniu metody wtryskowej. Na czym ona polega?

Jak przebiega proces przetwórstwa tworzyw sztucznych?

Z tworzyw sztucznych powstają nie tylko opakowania, ale także bardzo precyzyjne przedmioty wykorzystywane na co dzień w wielu branżach przemysłu. Przetwórstwo tworzyw metodą wtryskiwania wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniej jakości bazy termoplastycznej, ale także właściwych urządzeń wtłaczających masę obróbczą do gniazd formy. Materiał plastyczny powinien cechować się m.in. trwałością chemiczną, małą masą, niską temperaturą przetwarzania, czy dobrymi właściwościami dielektrycznymi.

Podczas przetwórstwa tworzyw uplastyczniona masa trafia do gniazda formy, w której po zastygnięciu nadawany jest tworzywu pożądany kształt, dlatego sama forma musi być każdorazowo zaprojektowana oddzielnie pod daną kształtkę. To sprawia, że przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą wtryskową, zwykle dotyczy produkcji wielkoseryjnych.

Jakie branże wykorzystują przetwórstwo tworzyw sztucznych metodą wtryskową?

Z przetwórstwa tworzyw sztucznych metodą wtryskową zwykle korzystają firmy opierające swe działanie na elementach z plastiku jak: motoryzacja (automotiv), elektronika, telekomunikacja, medycyna, meblarska, oświetleniowa, AGD, budowlana. Różnego rodzaju kształtki dostępne są m.in. w lampach, telefonach, gniazdkach elektrycznych, ale też w grzejnikach i oknach.

Powrót na górę