- przez Majka Kunicka
Sprężarki to popularne urządzenia, które są wykorzystywane zarówno zakładach przemysłowych, jak i warsztatach domowych. Szeroki wybór takiego sprzętu może spowodować trudności w jego wyborze. Na rynku najczęściej można spotkać sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu urządzeń.
Jak działają sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe?
W sprężarkach śrubowych sprężone powietrze powstaje przez nałożenie dwóch wirników. Jeden jest nazywany głównym, natomiast drugi nazywa się biernym. Oba elementy obracają się w przeciwnych kierunkach, powodując powstanie powietrza. W ramach tego rodzaju kompresora na rynku można kupić wersję olejową i bezolejową. Każde rozwiązanie ma niestety swoje wady i zalety. Na przykład sprężarki śrubowe olejowe kuszą atrakcyjnymi cenami, lecz z kolei są podatne na awarie, przez co konieczne są częste prace serwisowe.
Oba sprzęty działają podobnie, lecz różnice tkwią w tłokach. W kompresorach olejowych tłoki są smarowane olejem, natomiast sprężarki śrubowe olejowe bazują na tłokach, które są wytworzone z materiałów o niskim wskaźniku tarcia, co przekłada się na brak konieczności smarowania olejem.
Sprężarki śrubowe olejowe – wady i zalety
Kompresory, które muszą być naoliwione, mają wiele zalet. Jedną z nich jest łatwy transport, który jest możliwy dzięki niewielkim gabarytom i małej wadze. Co więcej, sprężarka tego typu jest prosta w obsłudze, dlatego to świetna propozycja dla osób, które chcą się nauczyć korzystania z kompresora. Kompresor olejowy przy eksploatacji może ulegnąć awarii, jednak takie ryzyko można wyeliminować, nabywając sprzęt od najlepszego producenta.
Sprężarki śrubowe bezolejowe – wady i zalety
Sprężarki śrubowe bezolejowe wyróżniają się wysoką wydajnością i trwałością. Nabywając taki sprzęt, można być pewnym, że posłuży on przez wiele lat. W odróżnieniu od kompresorów olejowych ważą dużo więcej, przez co ich transport jest trudniejszy. Prace serwisowe są jednak dużo prostsze i tańsze.