- przez Majka Kunicka
Niektóre czynności powinny wykonywać tylko te osoby, które są do nich predysponowane. Chociaż prowadzenie samochodu jest umiejętnością powszechną i dostępną niemal dla każdego, to są od tej reguły wyjątki.
Dla zawodowców i amatorów
Wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań służą badania i testy psychologiczne przeprowadzane przez profesjonalnych terapeutów i psychologów. Powinni im się poddać nie tylko przyszli kierowcy samochodów osobowych, ale przede wszystkim osoby, które zawodowo zajmują się prowadzeniem różnego rodzaju pojazdów lub chcą to robić. Psychotesty powinni między innymi przejść kandydaci na operatorów wózków widłowych – ich praca może się bowiem wiązać ze stwarzaniem zagrożenia dla innych pracowników, jeżeli wózek nie jest prowadzony przez przygotowaną do tego osobę. Praca ta wbrew pozorom nie jest łatwa i wymaga od operatora podejmowania wielu decyzji, szybkich reakcji, a jednocześnie spokoju i rozsądku. Jazda samochodem nie zawsze przebiega tak, jak chcielibyśmy. Zdarzają nam się niegroźne stłuczki, a czasem brzemienne w skutkach wypadki. Wówczas możemy zostać skierowani na badania psychologiczne po wypadku. Szczecin jest jednym z miast, gdzie są one wykonywane.
Gdy starasz się o broń
Do pracy ochroniarza niezbędne są pewne predyspozycje – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Dlatego osoby, które chcą pracować w tym zawodzie również mają obowiązek przejść badania psychologiczne. Ochroniarz ma często styczność z ludźmi, którzy są rozemocjonowani, a nawet agresywni – musi więc umieć na nich wpłynąć, bez podsycania złych emocji. Ale przede wszystkim ma często dostęp do broni palnej, a tej mogą używać tylko osoby, co do których nie ma żadnych zastrzeżeń. Broń posiadają jednak nie tylko ochroniarze, dlatego badania psychologiczne przeznaczone są dla każdego, kto ją ma lub chce wejść w jej posiadanie. Mogą to być osoby, które chcą mieć broń na własny użytek, handlować nią lub wykorzystywać w pracy zawodowej, jak na przykład detektyw. Ważne, aby testy były wykonywane przez doświadczonych specjalistów.
2 komentarze do “Testy nie tylko dla kierowców”
Możliwość komentowania została wyłączona.
Bardzo pomocny wpis i porady.
Z badan wynika, ze i jedno (refleks, podzielnosc uwagi) i drugie (jazda po solidnym odpoczynku, bez stresow „z tylu glowy”) ma tak samo wielki wplyw na sprawnosc prowadzenia. Poznaj osiem cech decydujacych, jakim jestes kierowca. Kazda z nich jest rownie wazna jak pozostale. Ocen, ktore sa Twoja mocna strona, a nad ktorymi musisz pracowac. Dobra wiadomosc: doskonalenie umiejetnosci nie jest trudne. Niektore poprawic mozna dziecinnie latwo. Zobacz! Skoncentrowany nie popelniasz podstawowego bledu – nie prowadzisz automatycznie. Czyli bez swiadomosci po co w ogole hamujesz, przyspieszasz i redukujesz biegi. A zdekoncentrowany nie reagujesz na zmieniajaca sie sytuacje tak szybko, jak powinienes. Mozg zajety jest wszystkim, a nie tym, by w okamgnieniu wydac wlasciwa „komende”. Szacuje sie, ze 80% miejskich stluczek nie jest spowodowanych wrodzonym brakiem refleksu, lecz nieumiejetnoscia skupienia.