Alimenty – zbiór najważniejszych informacji

Alimenty – zbiór najważniejszych informacji

Alimenty są regularnymi świadczeniami, które przysługują najczęściej członkom rodziny po decyzji sądu rodzinnego. Celem alimentów jest zapewnienie odpowiednich warunków, aby spełniać uzasadnione i najważniejsze potrzeby życiowe. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat alimentów.

Jak ustalić wysokość alimentów?

Obowiązek alimentacyjny jest nałożony na osobę (najczęściej to rodzina lub małżonek), aby utrzymać danego członka rodziny. Głównym celem jest zaspokajanie najważniejszych potrzeb związanych z codziennym życiem. W związku z tym przede wszystkim alimenty muszą kształtować się na takiej wysokości, aby osoba otrzymująca alimenty była w stanie zakupić produkty spożywcze, odzież, leki czy rachunki. W przypadku dzieci bardzo często alimenty pozwalają opłacić wszystkie przedmioty związane z edukacją tj. podręczniki.  Gdzie można starać się o alimenty? Bydgoszcz i inne miasta to miejsca sądów rodzinnych, gdzie można złożyć odpowiednie formalności związane z chęcią otrzymywania alimentów.

Co determinuje wysokość alimentów?

Na ten moment w Polsce nie istnieje specjalny taryfikator, który określałby konkretną wysokość alimentów. Przede wszystkim wysokość tego świadczenia jest zależna od potrzeb dziecka i możliwości finansowych osoby, mającej płacić alimenty. Alimenty również są uzależnione od stosunków rodzinnych. Zatem inne alimenty zostaną nałożone w przypadku relacji prawnej rodzic-dziecko a inna wysokość zostanie zarządzona przez sąd, gdy o wsparcie będzie się starał współmałżonek. 

Powrót na górę