Izolacje przeciwwilgociowe – co warto o nich wiedzieć?

Izolacje przeciwwilgociowe – co warto o nich wiedzieć?

Fundamenty budynków wymagają szczególnej ochrony przed wilgocią. Zignorowanie tej kwestii bardzo często prowadzi bowiem do poważnych uszkodzeń partii budynku, wiążących się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych remontów. Kiedy powinniśmy zacząć myśleć nad zabezpieczeniem naszego domu? Jak zauważają eksperci, po izolacje przeciwwilgociowe należy sięgnąć jeszcze przed nadejściem późnej jesieni, czyli okresu, sprzyjającego intensywnym opadom. Wiele osób, nieobeznanych jeszcze z tematem izolacji, zastanawia się, jak dokładnie możemy zapewnić pełne bezpieczeństwo naszym czterem kątom. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć.

Przeciwwilgociowa czy przeciwwodna?

Na rynku dostępne są zarówno izolacje przeciwwilgociowe, jak i przeciwwodne. Należy jednak pamiętać, że jedna nazwa nie jest tu synonimem drugiej – mowa tu bowiem o dwóch, zupełnie różnych typach produktów. Izolacje przeciwwodne wykorzystuje się wyłącznie wtedy, gdy fundamenty budynku znajdują się poniżej poziomu wód gruntowych, mogących wywierać ciśnienie na konstrukcję. Preparaty przeciwwilgociowe są z kolei przeznaczone do ochrony fundamentów przed wodą opadową oraz wilgocią z gruntu.

Jaką izolację powinniśmy wybrać?

Materiały izolacyjne to dość obszerna grupa produktów, dostosowanych do różnych warunków oraz zastosowań, takich jak wypełnianie różnego rodzaju szczelin. Specjalistyczne sklepy oferują nam chociażby izolacje przeciwwilgociowe w formie folii w płynie, zwiększających szczelność betonu. Wiele produktów tego typu może być także wykorzystywanych w wilgotnych pomieszczeniach, co pozwala chociażby na aplikację izolacji pod kuchennymi płytkami. Bardzo popularnym rozwiązaniem są tu też tzw. szlamy uszczelniające, przeznaczone do zabezpieczania hydroizolacji pionowych/poziomych i innych dużych powierzchni.

Pomoc specjalistów

Pamiętajmy, że izolacje przeciwwilgociowe są w stanie pełnić swoją rolę wyłącznie wtedy, gdy zostaną one dobrane we właściwy sposób. W przypadku, gdy znalezienie najodpowiedniejszego materiału stanowi u nas problem, możemy zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów. Przykładem jest tu chociażby polska firma Stelmar, specjalizująca się w kompleksowym osuszaniu budynków. Po dokładnych oględzinach powierzchni wymagających zabezpieczenia, specjaliści sami dobiorą właściwe materiały izolacyjne, a także zajmą się ich aplikacją. Nie warto więc bagatelizować ochrony naszego domu, tłumacząc się brakiem wystarczającej wiedzy – pomoc ekspertów pozwoli budynkowi na zachowanie swojego pierwotnego stanu przez wiele lat!

Powrót na górę