- przez Majka Kunicka
Chcąc zakupić kocioł, stajemy przed dylematem, jakiego typu sprzęt zakupić. Czy wybrać kocioł wiszący, czy stojący? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje odmienne właściwości. Z naszego artykułu dowiesz się, kto powinien zdecydować się na kocioł wiszący, a kto na stojący. Zapraszamy do lektury!
Kotły gazowe występujące na rynku
W ostatnich latach obserwuje się większą sprzedaż kotłów gazowych kondensacyjnych. Na wzrost wpłynęła z pewnością unijna dyrektywa w sprawie Ekoprojektu z 2015 roku. Akt ten wymusił na producentach grzewczych urządzeń stosowanie tzw. etykiet energetycznych dla konsumentów. Przepisy zawarte w tej dyrektywie określiły również wymagania minimalne dotyczące efektywności energetycznej. Jak się okazało, surowe przepisy spełniają kotły kondensacyjne. W kotłach tego typu stosuje się komory ze stali nierdzewnej, w których dochodzi do spalania paliwa. Obecnie kotły z techniką kondensacji dominują na rynku gazowych urządzeń grzewczych. Wybór jednak takiego kotła nie jest prosty, ponieważ powstaje pytanie, czy wybrać wiszące kotły gazowe, czy stojące kotły gazowe. W budownictwie mieszkalnym coraz większy nacisk kładzie się na sposób zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Z tego względu producenci produkują coraz mniejsze, tym samym kompaktowe kotły.
Wiszące kotły gazowe czy stojące kotły gazowe?
Porównując ze sobą wiszące kotły gazowe i stojące kotły gazowe, można łatwo dostrzec, że w tych drugich występuje znacznie większa objętość wodna. To przekłada się na dostęp do większej ilości wody grzewczej niż ma to miejsce w kotłach wiszących. Taką różnicę widać w samych specyfikacjach. Kotły stojące mają pojemność 80 litrów, natomiast wiszące są o pojemności 5 litrów. Faktem jest, że woda w mniejszym zbiorniku szybciej się nagrzewa, lecz tak samo szybko się wychładza. Kotły stojące są bardziej ekonomiczne w okresach tzw. przejściowych, ponieważ dłużej utrzymują ciepłą wodę. Te wiszące natomiast są dużo tańsze, a cały osprzęt jest montowany wewnątrz kotła.