- przez Majka Kunicka
Chcesz dopisać współwłaściciela do swojego samochodu? Nie wiesz, kto może nim zostać? A może liczysz na wskazówki, które ułatwią Ci zmierzenie się z formalnościami? Znajdziesz je w naszym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Kto może być współwłaścicielem samochodu?
Okazuje się, że współwłaścicielem samochodu może zostać praktycznie każdy. Nie ma żadnego znaczenia, czy zdecydowaliśmy na dopisanie do dowodu rejestracyjnego kogoś z rodziny, przyjaciół, czy znajomych. Nie jest wymagane do tego nawet prawo jazdy i współwłaścicielem samochodu mogą zostać również osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Zatem widać, że dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego daje nam bardzo szerokie pole do popisu.
Oczywiście warto przy tym zachować rozsądek i skupić się na członkach rodziny, zwłaszcza że będzie to miało związek z kwestami podatkowymi. Jeśli współwłasność pojazdu zostanie ustanowiona na podstawie darowizny od najbliższych krewnych, a więc rodzeństwa, małżonka, teściów, rodziców, czy ojczyma, macochy, czy nawet pasierba, to nie trzeba płacić podatku, a jedyną formalnością jest zgłoszenie darowizny w odpowiednim urzędzie skarbowym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadkach osób niespokrewnionych, ponieważ tutaj już będziemy zobowiązani do zapłaty podatku w wysokości 2% wartości auta.
Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – jak to zrobić?
Aby dopisanie współwłaściciela było możliwe, konieczne jest przede wszystkim spisanie umowy kupna-sprzedaży, czy umowy darowizny i dopełnienie formalności. Następnie należy stawić się we właściwym wydziale komunikacji dla miejsca zameldowania. Co ważne, do wydziału komunikacji musi zgłosić się obu właścicieli z odpowiednim drukiem. Istnieje wyjątek od reguły i w takich przypadkach wystarczy wcześniej przygotować pełnomocnictwo dla współwłaściciela. Do tego trzeba też zabrać ze sobą pewne dokumenty i mowa tutaj o dowodzie rejestracyjnym, aktualnych badaniach technicznych, czy karcie pojazdu.