Prasa do odpadów a bezpieczeństwo pracowników

Prasa do odpadów a bezpieczeństwo pracowników

Każda maszyna instalowana w przedsiębiorstwie powinna absolutnie zapewniać bezpieczeństwo pracownikom. Czy takie założenia spełnia prasa do odpadów? Jaka norma gwarantuje bezpieczeństwo przy obsłudze maszyny? Na między innymi te pytania odpowiedzieliśmy w poniższym artykule. Zapraszam do lektury!

Czy prasa do odpadów jest bezpieczna?

Wielu pracowników ma obawy przed użyciem maszyny, jaką jest prasa do odpadów. Obawy są całkowicie nieuzasadnione. Jeśli maszyna pochodzi od sprawdzonego producenta i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, wtedy można mieć pewność, że wniesie ona wiele dobrego dla przedsiębiorstwa.

Zarówna prasa do odpadów manualna, jak i automatyczna jest projektowana w nowoczesny sposób przy uwzględnieniu wszystkich koniecznych norm bezpieczeństwa wymaganych przez Polskę i Unię Europejską. Jeśli już mowa o normach, to jedną z najważniejszych jest EN 16500.

Wspomniana norma jest zestawem standardów zaimplementowanych przez Europejski Komitet normalizacyjny. Głównym celem jest ochrona osób użytkujących prasę na odpady bez względu na ich konstrukcje. Ściślej określa ona wymagania, dotyczące budowy maszyny i wprowadzonej technologii, które są fundamentem działania prasy. Jeśli maszyna wykazuje zgodność z normą EN 16500, to znaczy, że prasa do odpadów jest sprawdzona w zakresie konstrukcji i technologii.

Dlaczego prasa do odpadów z normą 16500 jest godna uwagi?

Każda prasa do odpadów wykazująca zgodność z normą EN 16500 ma pewne cechy. Na przykład praca na urządzeniu nie jest możliwa, jeśli drzwi do komory są otwarte. Taka technologia zapewnia w pełni bezpieczeństwo osobie użytkującej maszynę.

Oprócz tego w maszynach można także spotkać technologię dwukrotnej weryfikacji awarii oraz mocny zamek śrubowy, który zapewnia pełną kontrolę, jeśli prasa do odpadów jest otwarta. Na uwagę zasługuje także fakt, bezpiecznego wyrzutu sprasowanych odpadów. Norma reguluje szybkość wyrzucania ułożonych odpadów w taki sposób, aby praca była bezpieczna i komfortowa.

Powrót na górę