Zbuduj dom marzeń

Zbuduj dom marzeń

Nowoczesne technologie wykorzystywane w budownictwie, pozwalają nam na stawianie domów, które będą nie tylko komfortowe i piękne, ale także energooszczędne. Wpływ na to możemy mieć już podczas wyboru projektu naszego przyszłego domu.

 

Przemyślany plan 

Decydując się na dom o prostej konstrukcji, najlepiej na planie prostokąta, w którym nie ma wielu wnęk czy balkonów, unikniemy niepotrzebnej straty ciepła. Taki dom jest też łatwiej ogrzać i możemy zrobić to niewielkim kosztem. Jeżeli salon i inne pomieszczenia, w których będziemy spędzać dużo czasu, będą od strony południowej, to także przyczyni się do wielu oszczędności. Przede wszystkim, dzięki temu, że przez większość dnia będą one oświetlone przez promienie słoneczne, zaoszczędzimy na ich ogrzewaniu, a także na prądzie – latem lampy będziemy musieli włączyć dopiero późnym wieczorem. Dobrej jakości i szczelne okna, to kolejny krok do tego, aby nie ponosić zbyt dużych kosztów mieszkania w wymarzonym domu. Jeżeli w którymś z pomieszczeń możemy z nich zrezygnować – zróbmy to. Bez okna może się obejść na przykład spiżarka, łazienka czy garderoba. 

 

Oszczędny dom

Łazienka też jestem miejscem, w którym możemy wykazać się oszczędnością. To właśnie tutaj zużywamy najwięcej wody – podczas kąpieli, robienia prania czy porządków. Możemy jednak mieć duży wpływ na to, ile tej wody zużyjemy. Pierwszym krokiem jest zastąpienie wanny prysznicem – biorąc kąpiel na stojąco zawsze wykorzystamy mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Warto też zainwestować w dobrej jakości, mało awaryjne wyposażenie łazienki. Zaoszczędzić sporo wody pomogą nam nowoczesne i ekonomiczne kabiny prysznicowe – w Łodzi warto odwiedzić w tym celu salon sieci Elements, który ma bogaty wybór sprzętów do wyposażenia łazienki. Pod prysznicem możemy oszczędzać wodę poprzez zmniejszenie jej ciśnienia – wówczas strumień będzie nieco słabszy, ale na pewno wykorzystamy jej o wiele mniej. Odpowiednio dobrana bateria również może przyczynić się do tego, że w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Powrót na górę