Druk UV – nowoczesna technika

Druk UV – nowoczesna technika

Gdy szukasz sposobu przeniesienia grafik, zdjęć czy treści na dowolne materiały, to na pewno trafisz na różne metody druku. Jedną z najnowocześniejszych technik jest druk ploterami UV. Druk UV polega na rozpyleniu specjalistycznych farb na wybrane podłoża, a następnie utwardzenia ich za pomocą lamp LED. Dzięki technologii druku UV można przenieść niemal na każdą powierzchnię dowolne zdjęcia czy grafiki. Co to jest druk UV? Kiedy można go zastosować?

Czym jest nowoczesny druk UV?

Nowoczesny druk wykonuje się ploterami UV stołowymi i rolowymi. Plotery stołowe stosowane są wyłącznie do drukowania tzw. powierzchni sztywnych, np. plexi, drewna, szkła, czy gotowych produktów (np. długopisów czy breloków reklamowych). Natomiast plotery rolowe stosowane są do produktów miękkich, np. folii, papierów czy druków wielkoformatowych, a nawet fototapet.

Druk UV https://kreativia.eu/drukarnia/technologie-druku-wielkoformatowego/druk-uv/ powstaje przez naniesienie specjalnego tuszu na drukowaną powierzchnię, a następnie utrwalany jest przez specjalne lampy LED, które są integralną częścią głowic drukujących. Utwardzony druk charakteryzuje się wysoką odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne warunki atmosferyczne.

Na czym można wykonać druk UV?

Druk UV jest wszechstronny i bardzo trwały. Można go stosować na różnych rodzajach materiałów – nie istnieje żadne ograniczenie co do kształtu czy wielkości drukowanych materiałów. Najczęściej druk UV wykonuje się na:

Materiałach miękkich, twardych i gotowych produktach

Druk UV wykorzystywany jest do druku zdjęć, grafik lub innych treści na takich materiałach jak: szkło, drewno, metal, PCV oraz wielu innych. Druk UV może być zastosowany nie tylko na gotowych produktach, np. długopisach czy breloczkach, lecz również na materiałach, które będą poddane dalszej obróbce.

Na foliach i siatach poliestrowych

Druk UV stosowany jest przede wszystkim na różnych materiałach reklamowych. Można wykonać, np. druk offsetowy UV na folii samoprzylepnej czy wielkoformatowy, np. billboardy lub banery reklamowe – bez najmniejszych obaw o utratę walorów estetycznych.

Wypukłe drukowanie

Druk UV umożliwia również wydruki wypukłe zarówno funkcjonalne, jak i artystyczne. Za pomocą druku UV można wykonać, np. znaki drogowe, czy napisy dla osób niewidomych.

Druk UV- podsumowanie

Druk UV jest jedną z najnowocześniejszych technik wydruku, która zapewnia trwałe i estetyczne rezultaty. Druk ploterami UV może być wykonany na różnych rodzajach podłoża, np. szkle, drewnie, a nawet długopisach czy innych gadżetach reklamowych.

Powrót na górę