Krążki szlifierskie – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Krążki szlifierskie – co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Obróbka szlifierska to procedura, wymagająca od nas sporej precyzji. Z tego też powodu, podczas wykonywania tego typu czynności należy wykorzystać profesjonalne krążki szlifierskie. Przygotowany z myślą o wiertarkach elektrycznych oraz szlifierkach kątowych, osprzęt ten nadaje się do kompleksowego wykończenia elementów gipsowych, drewnianych, stalowych, metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tu krążki na rzep, wykonane z papieru ściernego oraz pokryte welurową warstwą. Ich powierzchnia pokryta jest wieloma otworami, dzięki którym krążek absorbuje na bieżąco pyły, zapewniając dłuższą żywotność oraz niwelując uszkodzenia powierzchni. W niniejszym artykule przybliżymy Wam temat tych praktycznych akcesoriów.

 

Dobór krążków szlifierskich

Na rynku dostępne są krążki szlifierskie o różnych średnicach. Modele najmniejsze, o średnicy 75 mm, wykorzystuje się przede wszystkim do precyzyjnego szlifowania ręcznego oraz mechanicznego. Dostępne są również osprzęty o średnicy 125, 150 oraz 225 mm, przeznaczone do szlifowania bardziej wymagających powierzchni. Wybierając akcesorium, zadbajmy o to, aby jego rozmiar nie odbiegał znacząco od tarczy naszej szlifierki. W przeciwnym razie, możemy doprowadzić do nieumyślnego spowodowania groźnego wypadku podczas szlifowania. Zwróćmy też uwagę na to, czy dany krążek nadaje się do pracy na sucho czy też mokro. Tylko wtedy będziemy mieć bowiem stuprocentową pewność, że zakupiony przez nas osprzęt uczyni obróbkę szybszą i efektywniejszą.

 

Jakość wykonania krążków

Wybierając krążki szlifierskie, powinniśmy postawić na modele, pochodzące od wiodących producentów. Nawet najskuteczniejszy osprzęt tego typu nie wyniesie nas bowiem majątku, zaś jego efektywność podczas pracy będzie prezentować się znacznie lepiej, niż w przypadku krążków budżetowych, kupowanych w marketach. Przykładem są tu chociażby profesjonalne krążki marki SAIT, dostępne w specjalistycznym sklepie isTools. Pokryte powłoką ze stearynianu, osprzęty te odznaczają się długą żywotnością oraz bezpieczeństwem dla szlifowanych powierzchni.

Powrót na górę