- przez Majka Kunicka
Jeśli chodzi o koszty gospodarstw domowych związane z wydatkami na energię elektryczną, mamy jedne z najwyższych cen prądu w Europie. Polacy narzekają na wysokie rachunki i skarżą się, że wydatki na energię obciążają ich budżet, chociaż i tak już ledwo wiążą koniec z końcem. Słyszeliśmy wielokrotnie, że będzie jeszcze drożej. Mówi się także, że możliwość zmiany dostawców energii na tańszych jest fikcyjna, ponieważ wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne w rzeczywistości pobierają tę samą cenę. Czy to prawda?
Oszczędzanie prądu w domu, czyli kilka ważnych aspektów
Najłatwiejszym sposobem na oszczędzanie energii jest pełne wykorzystanie światła dziennego do oświetlenia naszych domów. Kiedy na zewnątrz jest ciemno, zapalamy światło tylko w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Warto mieć to na uwadze, stawiając na oszczędzanie prądu w domu.
Kupując żarówkę prosimy nie traktować ceny jako standardu. Tradycyjne warto wymienić na żarówki LED lub świetlówki energooszczędne. Ta żarówka jest również trwalsza. Niektóre mogą być używane nawet przez 15 lat. Regularne czyszczenie klosza to kolejny prosty i bardzo opłacalny sposób.
Lodówka to jedyne urządzenie elektryczne w domu, które stale zużywa energię elektryczną. W przypadku lodówek oszczędzanie energii powinniśmy zacząć już na etapie zakupu. Wybierzmy urządzenie o najlepszym poziomie energii. Zwróć uwagę na lodówki klasy A. Lodówkę należy ustawić w najchłodniejszej i najbardziej wilgotnej części kuchni, w odległości około 10 cm od ścian i innych urządzeń elektrycznych. Pozwala to na swobodny przepływ powietrza przez sprzęt chłodzący. Należy również pamiętać o jak najkrótszym otwarciu drzwi lodówki i nie wkładać do niej gorącej żywności. Ma to również wpływ na oszczędzanie prądu w domu.
Podczas prania pamiętaj, aby maksymalnie napełniać bęben pralki. Najbardziej energochłonną częścią procesu mycia jest grzałka. Zatem konieczne jest obniżanie temperatury prania i wybieranie coraz większej liczby dostępnych trybów ochrony środowiska. Pamiętajmy również o informacjach o regularnej konserwacji i stosowaniu środków czyszczących do pralek. Chociaż elektryczna suszarka do ubrań jest wygodna, warto suszyć ubrania w tradycyjny sposób. Zajmie to więcej czasu, ale może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Właściciele garnków elektrycznych i kuchenek indukcyjnych powinni pamiętać o dopasowaniu wielkości garnka do powierzchni grzewczej. Przykrycie pokrywki pokrywką może przyspieszyć gotowanie i zmniejszyć zużycie energii. Czajnik elektryczny przetoczył nasz dom. Najtańsze modele są zwykle konsumentami energii. Zużywana przez nie energia nie jest proporcjonalna do ilości ciepłej wody. Pamiętaj też, aby gotować tylko taką ilość wody, jaka jest aktualnie potrzebna. Mniej ciepłej wody oznacza mniejsze zużycie.
Telefony komórkowe, laptopy i tablety to urządzenia, na których żyjemy. Upewnijmy się, że wyłączysz go podczas ładowania – przyspieszy to proces ładowania. Odłącz urządzenie naładowane w 100%. Chociaż ładowarka jest podłączona do źródła zasilania i nie ładuje żadnych urządzeń, pobiera najmniej energii i warto pamiętać o odłączeniu jej od gniazdka. Pozwoli nam to wypracować dobry nawyk odłączania od sieci nieużywanych urządzeń. Kiedy nie korzystasz z urządzenia mobilnego, wyłącz je lub przynajmniej przyciemnij. Postaw na intuicyjne oszczędzanie prądu w domu.
Zmiana tych nawyków pozwoli nam zaoszczędzić rachunki. Niestety nie wpłynie to poważnie na środowisko. Elektrownia nadal będzie wytwarzać taką samą ilość energii. Większość z nich wykorzystuje paliwa kopalne do wytwarzania energii i emitowania dużych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. Prowadzi to do nasilenia się efektu cieplarnianego lub wystąpienia kwaśnych deszczy. Ponadto badania wykazały, że w Polsce, biorąc pod uwagę obecne wydobycie węgla kamiennego, jego depozycja może trwać tylko około 40 lat.