Psychologiczna biżuteria – co ona tak naprawdę znaczy?

Psychologiczna biżuteria – co ona tak naprawdę znaczy?

Letnie bursztyny, szlachetne złoto i perły, każda kobieta uwielbia różnego rodzaju błyszczące się dodatki – dodające uroku i wdzięku, podkreślające naturalne piękno, a przede wszystkim jest to forma wyrazu.

Jak opisać siebie biżuterią?

To impuls, emocjonalna chwila, która wpływa na wybór akcesoriów. Wyrażamy siebie, swój gust oraz osobowość, styl. Sklep Biżuteria powinna nadać nam poczucia swobody oraz pewności siebie, a także pozwolić na osiągnięcie społecznych wartości dla nas potrzebnych. Chcąc się wyróżni, wykorzystajmy ozdoby prowokacyjne lub awangardowe, zamiast typowych, delikatnych elementów ze srebra. Podkreślając swój wiek lub zamożność, postawmy na złoto, które kojarzone jest z tymi cechami.

Biżuteria to przede wszystkim sposób na komunikację, uzyskanie odpowiedniego wizerunku, ale również informując o nas. Obrączka powstrzyma natrętnych podrywaczy, złoto zmienia odbiór społeczny naszej osoby.

Błyszcząca etykieta, czyli co i kiedy…

Co wybrać z pełnej gamy biżuterii? Złoto czy srebro? Pierścionek, kolczyk czy naszyjnik? Perły, brylanty czy bursztyn? Dylematy każdego, kto postanawia sprezentować damie (ale nie tylko) odpowiednią biżuterię. Społecznie akceptowalna etykieta to przede wszystkim obdarowywanie jej osobom bliskim, a przede wszystkim – zamiast sztucznej i kiepskiej jakości biżuterii lepiej kupić ładnej błyskotki.

Z pewnością najważniejszą decyzją jest poznanie preferencji. Biżuteria ładna, droga i kupiona, ale nienoszona będzie się marnować. Pierścionki są odważnym wyborem, kojarzonym z zobowiązaniem, a przede wszystkim – problemem doboru odpowiedniego rozmiaru. Z kolei kolczyki stanowią najbezpieczniejszy wybór, zarówno przez rozmiar, jak i stylizacji. Bransolety również muszą być w określonym rozmiarze, a naszyjniki rozważane przez ich użyteczność – skromne mogą robić większe wrażenie, ale będzie brakowało okazji do ich założenia.

Stereotypy społeczne ułatwiają podjęcie decyzji, ale jednocześnie ją utrudniają – musimy być pewni odpowiedniego wyboru, żeby nie obrazić oraz nie zawieść oczekiwań z niego wynikających.

Powrót na górę