- przez Majka Kunicka
Niby zwykła rzecz – tektura, a o jej zaletach i możliwościach zastosowania można by mówić godzinami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ma ona dużo wspólnego z papierem, bo z niego jest produkowana, ale nie zawsze wiemy, jak ten proces wygląda.
Tak powstają opakowania
Tektura została wynaleziona już dziesiątki lat temu, więc początkowo jej produkcja odbywała się z pewnością ręcznie lub z wykorzystaniem prostych narzędzi i urządzeń. Teraz do tego celu wykorzystuje się nowoczesne technologie, a materiałem do produkcji tektury jest często papier pozyskiwany z recyklingu. Proces produkcji tektury falistej jest dość skomplikowany. Obróbka materiału, z którego powstaje tektura odbywa się w dużych rozmiarów urządzeniu o wiele mówiącej nazwie, czyli w tekturnicy. Materiał jest tam poddawany obróbce suchej i mokrej – do produkcji tektury falistej niezbędna jest między innymi para wodna. Najpierw papier poddaje się obróbce cieplnej, która polega na sklejeniu dwóch arkuszy papieru – gładkiego, który jest podstawą tektury i tego, z którego powstaną falę. W tym celu zostaje on przepuszczony przez walce, które nadają mu odpowiedni kształt.
Tektura wysokiej jakości
Zanim jednak tektura falista będzie gotowa, dwie połączone ze sobą warstwy muszą zostać poddane działaniu wysokiej temperatury, która utrwali połączenie dwóch warstw papieru. Po tym zabiegu produkt jest już niemal gotowy i składa się z trzech warstw. Można jednak wykonać także tekturę, która liczy na przykład pięć warstw i jest grubsza oraz bardziej wytrzymała. W tym celu wystarczy zmienić ustawienia w tekturnicy, która pozwala na produkcję różnego rodzaju tektur. Ostatnim etapem w produkcji tektury jest jej cięcie na arkusze odpowiedniej wielkości oraz ich segregacja, która również odbywa się automatycznie. Nowoczesne technologie, które wykorzystywane są do produkcji tektury, sprawiają, że zyskujemy materiał wysokiej jakości, bardzo trwały i gwarantujący bezpieczeństwo przechowywanym w tekturowych opakowaniach przedmiotom. Najlepszy materiał na opakowania – tektura. Poznań jest siedzibą renomowanej firmy, produkującej ten materiał.